27 Şubat 2016 Cumartesi

BETON SALİH ASKERİ BİLİMLER AKADEMİSİ.

                         

Sevgili takipçilerim hepinize iyi pazarlar dilerim.Mutlu,huzurlu,neşeli bir Pazar geçirmeniz dileği ile başlıyacam yazıma ama pek keyifli hadiseler anlatamıycam kendi yaşamımdan ve ülkemde olan hadiselerden elim güzel şeyler yazmaya varmıyor.
Bundan sonrada bilmiyorum ne olur ama öğrendim eski MİT müsteşar yardımcılarımızdan sayın MEHMET EYMÜR beyefendinin yeni kitabı çıkmış ismi BELGELİ YAZILAR , almanızı tavsiye ederim ben şu anda alıp okuyamadığım için çok üzülüyor ve heyecanla alıp okuyacağı günü bekliyorum.

Sağolsun bazı dostlarımız ağbi yollayalım dediler, yok bana bir zaman sonra ALLAH İZİN verirse ulaşır geç okuyucam ama napalım?))
Yazının başlığından başlayalım merhum BETON lakaplı SALİH bey allah rahmet eylesin öğrendim yeni yakın zamanda vefat etmiş ailem haber verdi.
Beton salih bir restorant markası özel bir konsept tarz bir içkili mekanın çok özel müşterileri ile 1990 lı yılların ortalarına kadar 1960 lı yılların ortalarından açılış yaparak hizmet vermiş TÜRKİYENİN bilinmeyen tarihine şahitlik etmiş bir mekan zaten aslında kurulmasındaki asli amaçlardan biride bu konsepte hizmet vermesi SOSYAL platform yaratması idi.

İşte meşhur yine BAY ALKOLÜ TAKTİMİMDİR biyografik romanın yazarı yine merhum HALİT ÇAPIN beyin konu aldığı mekan  daha sonra 1980 li yılların ortasında merhum HALİT ÇAPIN beyin hayatında önemli bir kesit olan yer  restorant,TRT1 televizyonu için aynı romanın adı ile bir  dizi film çekildi,halit beyin yaşamı anlatıldı.
                                              

Rahmetlik halit ağbi ile çok küçük yaştan genç yaşımda geçmiş bazı tatlı eğlenceli ve düşündürücü küçük bukle anıları size başka neşeli yazılarımda vericem.

BETON SALİH ağbi 1956 yılında açılışı yapılan ÇINAR OTELİNDE barmen olarak mesleğe başlıyor.
Çınar oteli çok önemli bir otel çünkü 1959 yılında TÜRKİYEDE yapılan ilk BİLDERBERG toplantısına ev sahipliği yapan bir mekan o yıllarda bu otelin konseptinde sadece HİLTON,BÜYÜK TARABYA ve ÇINAR OTELİ var.
Tabi allah hepsine rahmet yağdırsın başta SEZAİ ve MUSTAFA kaptan otel personeli arkadaşlarımız ağbilerimiz ile anılarımızı size ilerki zamanda anlatıcam hatta tarihe geçmiş olan büyük kavgalarımızı bile anlatıcam diyeceksiniz TÜRKİYEDE neler olmuş.

                                     

Beton salih ağbi otelde barmen olarak büyük sükse yapınca 1960 yılların sonlarına doğru iyide İngilizcesi var otele yakın bir yerde AMERİKAN konsepti tarzda bir mekan kendine işletme olarak kuruyor ismi SALİH restoran ama çok iyi içki içtiği için lakabını BETON koyduklarından herkes giderken gelirken BETON SALİH olarak telaffuz ediyor.
                               

Tabi SOĞUK SAVAŞ yılları biz devamlı bu mekanlarda mekik dokuyoruz çok önemli bir konuda HALKALIDA ABD nin NATO ya dahil ÇAKMAKLI askeri üstü olduğu için ve o yıllarda üstte lojman yapılmadığından dolayı  tüm askeri personel ya sempte ev kiralıyor evlerde kalıyorlar yada ÇINAR otelinde ANEX bölümü var orası tamamı ile ABD ordu personeline tahsisli.
Tabi birde her yıl yapılan NATO tatbikatlarında gelen üst rütbeli subayların hepsi tatbikat sonunda muhakkak BETON SALİH restoranta  gelirler ve bizim TSK personeli özelikle TÜRK HAVA KUVVETLERİ personeli bu mekanda bir konsept oluşmuş kendiliğinden  öylede  gidiyor, gazeteciler vardı zaten bilirsiniz gazeteciler  istihbaratçı gibi çalışırlar onlardanda arkadaşlarımızın babaları vardı mekanın müdavimi gazetecilik faaliyetinin yanında nasıl VARŞOVA PAKTI ülkelerinde istihbarat  faaliyetleri yaptıklarını  anlatırlardı başlarından geçenleri,anılarını hatıralarını.
Birde bölgemizin tarihi bir sempt olmasındanda MİT İstanbul bölge başkanlığının bir adet ünite, bir adette SAFE HAUSE dediğimiz güvenli evi bulunmaktaydı.

Tabi bu kadar ASKERİ personel yabancı olunca MİT ve onun faliyetleride kuvvetli oluyor ,bunun getirdiği tabi büyük bir istihbarat birikimi oluşuyor eğer bu işlerin içinde yer alıcaksan veya tarihi bir misyon bu konularda taşıyorsan ve faaliyet gösteriyorsan bu büyük portföy getiriyor insana.
İşte BETON SALİH İSTİHBARAT VE ASKERİ BİLİMLER AKADEMİSİ bu yani sosyal hayatın içinde bir büyük konsept.
                           

Böyle mekanlar türkiyede olduğu gibi tüm dünyadada aynıdır sistem özellikle İSTİHBARAT ve GÜVENLİK konularında bu şekilde işler.
Bunlarda sınıfsal katogorilere ayrılır o dünyanın içindeki insanlar neyin ne sınıfta ve nerde bulunacağını iyi bilir şimdi hala faliyette olan mekanları deşifre etmeyelim.
Tabi özellikle ABD li personel ve bizim büyük ölçüde HAVA KUVVETLERİ subay kadroları bunlarda uçucu sınıf ve füze sınıfı burda  ABD li subaylarla bol içkili sohbetler ve tanışmalar olur bu dostlukları  askeri personel çok ileriye götürecek şekilde  geliştirirlerdi..
O yıllar soğuk savaş yılları olduğu için AMERİKALILARI ve diğer ALMAN,İNGİLİZ kuvvetlerini artık kanka biliyoruz ,biz neysek onlarda o misali hareket ediyoruz.

Tek NATO ülkesi düşman kuvvet YUNAN silahlı kuvvetleri hatta AMERİKALILAR çok gülerlerdi TÜRKLER ile YUNANLILAR o yıllarda birbirleri ile karşılaştıklarında sanki ŞEYTAN görmüş gibi oluyorlardı onlarda buna çok gülüyorlardı.
Sevgili okuyucularım konsepti ve nasıl bir dünya olduğunu anlamışınızdır sanırım bugün bir çok HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINDAN emekli olmuş komutan ve üst rütbeli subay hatta HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLARI BETON SALİH markasını bilir bu mekanı ve ayrıcalığı anılarında ve hafızalarında yer etmişlerdir.
Tabi bu sosyal hayat benim askeri konularda tüm hava,deniz ve kara unsurlarında teknik bilgimde olduğu için bu tip SOSYAL ortamlar bana büyük yarar getirmiştir….

Gerekirse anlatırız ama çok ses getirir..))
Blogger ve facebook sayfamda bulabilirsiniz 9 ARALIK 2013 günü pazartesi bir yazı yazıp koymuşum.RUMUZU RF-4E FANTOM(http://derinistihbarat.blogspot.ru/2013/12/rf-4e-fantom.html).
Bu yazıyı okuyan MİT arkadaşlar sayın  MİT MÜSTEŞARIMIZA  iletince tabi tamamen doğru olduğu için şaşırmışlar konudaki teknik bilgiye nerden sahibim diye çok kafa aralarında patlatmışlar o zaman zarif bir bayan kadrolu personelden haberi geldi.Biliyorsunuz zarif bayanlara karşı bir zaafım var!))

Şimdi ben yine kendi bilgimi anlatmak istiyorum yine kendi çalışmam çünkü bu RUS HAVA KUVVETLERİ uçağını düşürmemize karşı çıkmamdan dolayı çok tepki alıyorumda bu arkadaşlar kulaktan duyumla konuşuyorlar işin ALAYLI P…. yanlarını bilmiyorlar.

                         
Şimdi arkadaşlar her mesleğin kendine göre bir kaydırmaca,kuydurmaca yanı vardır.Siz İstanbul trafiğinde bir taksi,münübüs şöförü gibi gidebilirmisiniz hayatta gidemezsiniz.
SU-24 FENCER uçağını düşürmeye karar vermiş birileri varsa bunuda bir kılıfa sokmak istiyorlarsa muhtemelen şunu yaparlar.
Türk hava sahasını denetleyen ANA RADAR istasyonları vardır onlar 7 gün 24 saat çalışır ve hava sahamızı denetlerler.
                               

Birde BARIŞ KARTALI adını verdiğimiz (HEİKK) uçan radar erken ihbar platformuna sahip uzun menzilli uçabilen mobilize radar sistemlerimiz var!
Tabi RUS tarafının söylediğine göre SURİYE üstünde uçuşlarda AMERİKAN HAVA KUVVETLERİ ve dolayısıyla  bizimle bir angajmana girmişler karşılıklı uçuşlardan haberdar ediyorlar birbirlerini.
                           

Tabi bu rahatlığı hisseden RUS HAVA KUVVETLERİ bombardıman yaparken mesafeyi kısaltan bir türk hava sahasını 25 belki 30 saniye delerek bombalıyacağı hedefi arkadan  giriş yapıp kolay ulaşıp bombalıyor ve bombaladığı alandanda çıkışı kolay oluyor.
Tabi kendileri angajman kurallarını bildirdikleri için rahatta uçuyorlar TÜRK HAVA SAHASINI kısa zaman diliminde deldikleri için,  bizim hava kuvvetlerinden bir düşman tavır beklemiyorlardı sanırım…?
                              

Tabi bizim hava radarları bu uçuş güzergahını devamlı izledi ve artık bu işe çok önceden bence bu 15 gün evvel birileri etkiledi devleti yönetenleri ve dedilerki merak etmeyin biz bunu angajman ve ortak tayin ettiğimiz kurallar içinde vurucaz,vurduktan sonrada bunun pisikolojik prokobandasını içte ve dışta çok iyi yapıcaz.Bu planı yapanlar ne amaç için yaptı burasını soru işareti bırakıyorum.?
                             

Teknik olarak nasıl olur havada devriye görevinde olan ikili kol düzenindeki iki F-16 SAVAŞAN ŞAHİN alçak irtifada uçuşlarını bölgenin biraz dışında yapıyorlardır, hava kuvvetleri ana radar üstünden aldıkları koordinatla SU-24 belirli bir mesafeden sonra TÜRK HAVA SAHASINI ihlal edeceğini ana radardan görüp ikili kol uçan devriye görevindeki uçaklara telsizle bildirmişlerdir.

İşte o andan sonra F-16 devriye ikili kol uçuşundaki uçakların pilotları kendi uçaklarındaki  hava radarlarını kapayarak alçak irtifadan yüksek hızla ana radar üstünden aldıkları devamlı SU-24 uçağına yaklaşım koordinat ve yer belirtmeyle yaklaşmışlardır, çünkü F-16  ların radarları kapalı olduğu için SU-24 onların havada kendine yaklaşım yaptığını anlamamıştır bile ve aniden TÜRK HAVA SAHASI içinde alçak irtifadan çıkıp SU-24 uçağını  yüksek irtifada yakalayıp ani anons yapmaya başlamışlardır.Doğrudur 10 defa anons yaptıkları ama bu evde televizyon seyretmeye benzemez devamlı alışkanlık olduğu için  RUS pilotların  aklına ateş açılacağı gelmemiş kendi radarlarındanda F-16 ani yaklaşımını görmeyince ani bir sersemleme olmuştur hızla  çıkmak isteselerde TÜRK HAVA SAHASINDAN,  vurmak için gelindiği için maalesef F-16 dan atılan bir HAVADAN HAVAYA SAVUNMA FÜZESİ ile düşürülmüştür.Malesef bu çok tarihi bence bir art niyetli plan.Ben bunun bize büyük zararı olduğu düşüncesindeyim ve bunu kendi teknik bilgimle tahmin ettim inanın olayın ilk anında beni tanıyan gazeteci arkadaşlarım bu konularda ne kadar hassas ve bilerek cevap verdiğimi bilirler….
Bu konuda BETON SALİH ASKERİ AKADEMİSİNİN ne faydası var bu numarayı bana bir savaş uçağı pilotumuz anlattı bende ondan öğrenmiştim.

İzah edeyim, ORHAN albayım şimdi emekli dedi ZEKİ NATO hava tatbikatlarında TÜRKİYEDE olanlarda ABD kuvvetleri bizden çok iyi gelişmiş teyyarelerle (savaş uçağı) geliyorlar.Ben o dönemde F-104-S  STARFIHGTER veya F-5 –A TIGER uçakları ile uçuyorum.
Amerikalılar geliyor F-15-A*EAGLE veya F-14-E *TOMCAT gibi gelişmiş teyyarelerle, tabi havada bunlarla tatbikat manevra uçuşu yapıyoruz ve her defasında  AMERİKALILARI yeniyoruz.
                                 

Güldüm ALBAYIM nasıl yapıyorsunuz dedim anlattı işin P…… )) havada karşılaşacağımız zaman uçaklarımızdaki hava radarlarını kapıyoruz.
Onların radarları bizleri algılamıyor o zaman bunu belirli çok kısa bir zaman içinde yaptığımızda bizim yer radarından aldığımız koordinat ve yer bildirimi ile onlara hissettirmeden arkalarına giriyoruz arkalarına girdikten sonra radarlarımızı açıp onlara radarlarımızı kitleyip havada vurmuş oluyoruz ve bu sayede tüm tatbikatları başarı ile bitiriyoruz AMERİKALILAR bu numarayı öğrendiler ama işimiz bu, harp dedi ORHAN albayım….
Evet şimdi bazıları diyecekki kendi memleketinin yaptığı işleri açık ediyor gibilerinden söylemler geliştiricekler onlarada hak versekte şunu söyliyecem son yirmi yılım ihanet çetelerin içinde boğuşmaktan o kadar hadise gördükki SİYASET veya BÜROKRASİ,HALKIN anlayamayacağı hadiseleri algıladığımızdan konu bana çok farklı geliyor.
GOBEN-BRESLAU(YAVUZ ve MİDİLLİ) zırlıları gidip SİVASTOPOL RUS limanlarını bombalamasa OSMANLI 1.DÜNYA HARBİNE belki başka türlü dahil olucaktı.

100 yıl sonra ENVER PAŞANIN yaptığı tüm vatansever hainliği bugünlerde derin merkezlerde birilerinin SİYONİZİM ve ANGLASAKSON güçleri için MASKELİ ÜÇLER olarak oynadıklarını çok iyi bilen bir insanım.
Burdan yazıyoruz devamlı DEVLETİMİZİN en tepe yöneticilerinede KOMPLO yaptılar şahsıma diye, bir insana niye komplo yaparlar SİYASİ veya EKONOMİK güç kazanımı için bunlar için bir insana komplo yapılıyorsa o  komplo yapılan insan nerde kim niçin hangi makama niye ve neden yerleştirilmiş ve gücünü nerden alıyor bunu çok iyi biliyordur.!!!
Kullanılan PİYON larıda açığa vermiyoruz herşeyin zamanı var mühim olan devletin içine yerleşmiş hassas görevlerdeki kişilerin zamanı geldiğinde ailesinin,toplumun eşinin ,çocuğunun önünde yüzünü kızartarak şahsen yüz ne ararda biz lafın gelişi söyleyelim dedik…
                           

Arkadaşlarım 1. Dünya harbinde yüz binlerce insanımız cephelerde yok yere yok oldu TÜRK ırkını katlettirdiler,o dönemdede birileri saraydaki hanedan kızlarına hava atmak için TÜRK ve OSMANLI MİLLETİNİN kanı ile kumar oynuyordu onun için bu milletin çocukları bu ülkenin şehir merkezlerinin içinde kanlarını veriyor ,büyük devletler vatandaşının  her ferdinin kanının ,canının,malının,ırzının arkasında burnundan kan akmıyacak,tırnağı kopmamasını düşünen devletlerdir….
                             

Burdan neyin ne olduğunu doğruyu yazıyorum bu metni baştan sona okuyan akil bir GÜVENLİK ve İSTİHBARAT uzmanı veya görevlisi benim ne demek istediğimi çok iyi anlar!!!!
                                          

HAYIRLI NİCE MUTLU PAZARLAR ALLAH SİZİNLE OLSUN!!
SAYGILARIMLA,
ZEKİ ARSLAN.


1 yorum:

  1. Sn. Zeki Arslan, Beton Salihin yerini ince detayları ile anlatmışsınız.Betonun oğlu olarak Merakimi cezbetti.
    Sizi anımsamak için hafızamı baya zorlamamak rağmen olmadı. Seyfi Ecir.

    YanıtlaSil

AMERİKALI MİLLİ ÜSKÜDARLILAR ÇETESİ..

                         Sevgili takipçilerim,MERHABA….. Üsküdar,dünyaya geldiğim ilçe.1965 yılında bağlarbaşında otururken ZEYNEP ...