1 Aralık 2015 Salı

ENERJİ,EKONOMİ,TERÖR VE ÇATIŞMA.

                                            

Sevgili takipçilerim yoğun ilginiz için tekrar tekrar teşekkür ederim.
İnsanlık tarihi boyunca tüm kavgalar insanlar arasında çıkarlar üstüne olmuştur.
Bu modern toplumlar döneminde DEVLETLER arasındada  basit model neyse o şekilde kendini gösterir.
Bu haftalara gelicek olursak RUSYA FEDERASYONU ve TÜRKİYE arasında iplerin kopmasına neden olan karşılıklı yaptırım silahlarının birbirlerine çekildiği günlerde bu kadar sıcak giden ilişkilerde ne olduda bir anda durum bu STRESLİ noktaya geldi.
Nasrettin hoca damdan düşmüş ,herkes hocaya HEKİM (DOKTOR) bulmak için çaba sarf ediyor,hoca yerde sesleniyor DOKTOR dan vazgeçin uğraşmayın bana DAMDAN DÜŞMÜŞ birini getirin o beni ayağa kaldırır.
Espirisi bir tarafa CUMHURİYETİMİZİN kuruluşu ile birlikte hep gelişen SOVYET ve RUSYA ilşkileri aslında tek taraflı olarak yani TÜRKİYE devletimizin çeşitli argümanları ile sekteye uğratılmış ve RUS dostlarımız darıltılmış.
Ben tekrar ederek yazıyorum,ben bunları yazarken duyum değil bizzat yaşayarak tecrübelerimi aktarıyorum.
Bu yazımda hadisenin SOSYOLOJİK boyutuna girmeyip sadece EKONOMİK ve ENERJİ bölgesel kontrolü ile ilgili hadiseleri kaleme alıcam.
Arkadaşlarım işimiz olduğunda akrabam ve bazı savaş uçağı kullanmakla görevli TÜRK HAVA KUVVETLERİ pilotları ile görüşürken soğuk savaş döneminde anlatırlardı bana ZEKİ gider taciz ederiz telsizden konuşuruz hiç oralı olmazlar karadeniz üstünde günlük seyir uçuşlarını yaparlar yan yana uçarız bize bakmazlar bile derlerdi.
Nadir konuyu bende biliyorum o yıllarda, İT DALAŞI olmuştur oda o günün uluslarararası gerginlik dönemlerinde gösteri olsun diye.
Normalde SSCB ve RUSYA FEDERASYONU ile tarihimizde böyle bir olay olmamıştır.
Yani sınır ihlali dahi olsa uçakları havada sıkıntıya sokup zorlayabilmek hatta ve hatta yapılabiliyorsa kendi alanına bile indirmek metozori olabilir ama ben TC vatandaşı olarak söylüyorum ateş açmak çok son nokta bir iş çok ciddi bir mesele olması lazım pek akla sığmıyor değil ,muhakkak bir nedeni vardır.???

Bu yazacaklarım benim kendi düşünce ve yorumlarımdır kesinlikle hiç bir devletten ve kurum kuruluştan alınmış bilgi değil sadece benim DÜŞÜNCE DÜNYAMDIR.
Üç tip diplomasi vardır DIŞ İŞLERİ diplomasisi bu hükümet ve devlet adamlarının bilindik devletin günlük işleyişinde kullanılan diplomasidir.
Birde İSTİHBARAT ve ASKERİ diplomasi vardır bunlarda ayrı ayrı kullanlan bazen ortak kullanılan bir diplomasi çeşitlemesidir.
İşte bir devletin gizli görünmeyen dehlizlerinde İSTİHBARAT ve ASKERİ uzmanlar stratejik çalışmalar yapıp bunu diplomasi şablonuna bindirip SİVİL DİPLOMASİNİN üstünden servis ediyorsa liderlere ve devleti yönetenlere burda devletin bu kurumlarının içine sızmış veya yerleşmiş başka devletler ve küresel güçler adına angaje olmuş kimseler hiç ummadığınız anda DEVLETİ ve onun yöneticilerini yaptıkları danışmanlık ve servis ettikleri stratejik planlamalar ile SABOTE edip ülke ilşkilerinide bozup ülkenin dümenini bambaşka rotalara çekerek stratejik olarak ülkeyi o angaje oldukları devletlerin ve küresel güçlerin son planlamasına götürebilirler.

OSMANLI ve ondan evvelki 15 devlette öyle parçalandı?)))
Bugüne geldiğimizde bölgedeki en büyük enerji dağıtan ülke RUSYA FEDERASYONU arkasından İRAN ve AZARBAYCAN, enerji havzasına sahip olanda ancak bu ülkelerin üstünden gelecek TÜRKİ CUMHURİYETLER.
Hemen altımızdada kaos içinde olan IRAK enerji havzası onun geçiş güzegahıda yine aşağıdan basra körfezi yukardan TÜRKİYE ve SURİYE.
Kısaca ne oluyor tüm batı bu alanı kontrol etmek için hem kendi orduları hemde lokal silahlı güçler ve terör organizasyonları ile şekillendirip EKONOMİLERİNİ güçlendiriyor dünya üstünde yada dengeliyor.
Burda zayıf kalan tek blok var AVRUPA ve bölgede DEVLETLİĞİNİ devam ettirmesi devamlı çatışma stratejilerine bağlı İSRAİL.
Netice itibari ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve RUSYA FEDERASYONU silahlı ve diğer diplomasi,istihbarat unsurları ile ve tüm geçiş noktalarını tutmaları ile özellikle RUSYANIN ihracatçı gücüde olması AVRUPAYI uykusuz bırakıyor devamlı alternatif çareler ve bölgeden enerjiyi RUSYA tekelinden kurtaracak şekilde nasıl almanın stratejik çalışmalarını yapıyor.

İşte burda hiç dikkati çekmeyen İSRAİL gücü dikkat ederseniz hiçte ortada yok ama bu devletlerin eksen değiştirmesindeki en gizli çalışmaları yapabilen devletlerin içinde operasyon yapıp ilişkileri baltalayarak çıkıcak sonuçtan kendi hegomanyasını güçlü kılan tek devlet İSRAİL.
Siz RUS uçağının düşmesinden itibaren çatışma var sanırsınız belki bu konudaki çatışma 2004 yılından beri sualtında yaşanan çatışmanın tezahürüdür,bu düşürme hadiseside aslında tüm o çarpışmaların belkide çok kanlı bir çok sivilin ölümüne neden olmuş olayların  ÖRTÜSÜ kapatma hadisesidir.
Dün dikkatimi çekti KAZAKİSTAN devlet başkanı  RUSYA DEVLET BAŞKANI sayın BAŞKAN PUTİN ve CUMHURBAŞKANIMIZ sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN ile pariste toplantı yapması için sayın BAŞKAN PUTİN beyefendiye diplomatik girişimleri oldu buda ANKARA ve İSTANBULDA bulunan ALMAN konsorsiyumuna etki edebilen bazı derin merkezlerin girişimleri ile olmuştur.

Bilmiyorsunuzdur belki ALMANYA ve KAZAKİSTAN arasında derin tarihsel ilişkiler vardır bizdede suyun altında ALMANYA adına bunu yöneten DEVLET kimliği taşıyan güçler vardır.
Fakat RUSYA FEDERASYONU BAŞKANI sayın PUTİN bu diplomatik girişimide aracı olarak kabul etmediğini yaşayarak anladık.
İşte ALMANYANIN geri plandan çıktığını görüyoruz zaten hemende AB(AVRUPA BİRLİĞİ)nin serbest dolaşım verileceği sözü verilmesi 2016 buda ALMANYANIN TÜRKİYEYE verdiği LALİPOP şekeridir…
Türkiyeyi RUSYADAN uzaklaştırıp AB ilişkisini derinleştirmek isteyen ALMANYA ve bölgede oynayacağı oyunla enerji geçişlerinde yapıcağı bypas değişikliklerle İSRAİL uzun zamandır almanya ile götürdüğü partner ilişkisini götürmekte.

Tabi oyunu RUSYANIN çok sert çıkışı ve tavır alması ve bunu geçiş noktası olan TÜRKİYEYE çok sert yaptırımlarla göstermesi aslında tüm Avrupa ve israile YENİ verilen gözdağı mesajı.
ABD burda çok temkinli hareket ediyor çünkü gerekli kendi düzenini kurmuş durumda RUSYA ile açık bir çatışma gerginlik ortamına girmek istemiyor,NATO müttefiklerine görüntüde belirli desteğini versede asli çatışan oyuncu olarak hadiseye girmek istemiyor…
Avrupa ve BATILI güçler tabiki RUSYAYI terör dalgaları ile yıpratmak için şeçtiği ülke eskiden beri TÜRKİYE.
                         

Kafkasya bölgesi ve ortaasyaya çeşitli gayrinizami ,5. Kol faliyeti ve terör organizasyonu sokanlar TÜRKİYEYİ transit geçiş güzergahı veya zaman zaman üst bölgesi kullanıyor.
Şu anda SURİYDEN ve diğer İSLAM coğrafyasından mecburi göç yolu ile gelen mültecilerin içine çok rahat kamufle olan terör,organize şuç,beşinci kol faaliyetleri bir zaman sonra RUSYA FEDERASYONU topraklarına kendisine rakip olan BATILI güçler tarafından iç bünyesine bir serum gibi zerk edilmek isteneceğini bildiği için TÜRKİYE ile şu günki oluşmuş sıkıntıdan dolayı epey uzun zamandır çalışılan ve bitirilen bu hadiseler ÖNLEM paketi olarak maalesef ÜLKEMİZİN önüne konuldu,umarım yeni bir çalışma ile sorunlar aşılır…

Rusya için enerji satışı ve geçişi ,yolları devletin bekası için çok önemli bir konudur.
Bunun içindirki bölgede RUSYA FEDERASYONU DEVLETİNİN çıkarlarına engel olucak güçlere güçlü askeri ve savaş sosyolojik yapısı ile hiç tereddüt etmeden sıcak çatışma ortamına girmekten kaçınmayacağını tecrübelerim ve şahsi düşünce analizlerimle giriyorum.
                         

Yazımı bitirirken İSRAİL ve DOĞU AKDENİZ bölgesindeki enerji koridorları ve AVRUPA üstüne dikkat çekerek sizlere selam ediyorum.
SAYGILARIMLA,

ZEKİ ARSLAN.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder