5 Ekim 2015 Pazartesi

İSLAMİ SİTİNGER

               

Sevgili takipçilerim şimdi bizde bir halk ARGO cümlesi vardır AĞZI OLAN KONUŞUYOR derler malesef konuşmakla kalınsa yazan arkadaşlarda var.
Artık kimlerden nerelerden bilgi alıyorlarsa yaz ALLAH yaz palavraları sık okuyan bilmeyen inanmış,inanmamış kim varsa inandır.)))
Şimdi bugünlerde RUSYA FEDERASYONU HAVA KUVVETLERİ suriyede terör örgütü mevzilerini bombalayınca bazı yazarlarımızdan yazılar yazılmaya başlandı,tabi bunları okuyan bu işlerde taraf olan guruplar SOSYAL MEDYADA sitinger  füzeleri ile RUS uçaklarını vururlar gibi yorumlar yapıyorlar dün gece bir ÇERKEZ kızı ülkemizde sosyal medyadan SİTİNGER aranıyor diye tweet atınca başladım gülmeye ,dedim bunlar NALBURDA satılmaz sizlere bilgi vermeye karar verdim.
AFGANİSTANA SSCB(SOVYET SOSYALİST CUMHURİYETLER BİRLİĞİ) müdahale edip daha sonra orda AFGAN DİRENİŞİNİ başlatan mücahitlerle büyük çaplı bir savaş başlayınca tabiki soğuk savaşın tarafı ABD(AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ) PAKİSTAN koridoru üstünden mücahitlere lojistik ve silah yardımı yapmaya başladı AFGAN MÜCAHİT ÖRGÜTLERİNE ABD ordusundan danışmanlar verildi hatta TSK (TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ) giden alanda izlenimde bulunan  TÜRK SUBAYLARI oldu bunlar doğal hadiseler.
Şunuda söyliyeyim 12 eylül 1980 darbesini yapan merhum eski CUMHURBAŞKANIMIZ KENAN EVREN paşanın ilk icratı faaliyetlerinden biri elimizdeki hafif silah stoklarından ve 12 eylülle toplanan piyade tüfeği sınıfına girebilecek silahların hepsini ASKERİ NAKLİYE UÇAKL
ARI ile PAKİSTANA ordanda mücahitlere gitmesi sağlanmıştır.
O dönemde PAKİSTAN DEVLET BAŞKAMI merhum ZİYA ÜLHAK ile yakın dostluk kurmuş çok sık görüşmeler gitmeler gelmeler olmuş hatta bir çok ses sanatçımız PAKİSTANA özel turnelerle götürülmüştür.
ALLAH için bizim SEFEBERLİK camiası sanatta ve sosyal kültürel dayanışmada çok iyidir.
                         

Neyse şimdi asıl mesele SİTİNGER omuzdan atılabilen tek bir piyadenin kullanabileceği kızıl ötesi sensörle hedefleme yapıp ISIYA giden güdüme sahip ,yıllardır yakın hava savunmasında popüler kullanımda olan TSK  ninde kullandığı bir sistem olup ROKETSAN ve KALE gurubuna bağlı KALE KALIPLA ortak üretimi türkiyede yapılan bir füze sistemi.
Nasıl meşhur oldu güçlü SOVYET HAVA KUVVETLERİ havadan mücahitleri zora sokunca ABD mücahitlere bu SİTİNGER füzelerini verdi ve mücahitler SOVYET hava kuvvetlerini  müşkül duruma soktular bu füzelerle, ama bilinmeyen hiç bahsedilmeyen bir mesele var.
                      

Niye sitingerler çok başarılı oldu AFGANİSTANDAKİ DAĞLARDA savaşan mücahitler o dağlarda o kadar iyi kamufle oluyorki dağlar yükseklik olarak ve yapısal olarak sıra sıra içine geçmiş öyle dağlarki uçan savaş uçağı ile AFGAN MÜCAHİTLER burun buruna geldiği zaman oluyor yani mesafe çok yakın ve uçuşun yapıldığı koridor dar onun için anlık ateşlenen füzeyle FLAR (savaş uçaklarından atılan yanıltıcı füze sistemi) bile iş görmüyor füze başarı ile hedefi imha ediyor.
                                              

O yıllarda videodan seyretmiştim bırakın SİTİNGER füzesini omuzdan atılan RPG-7 tanksavar roketleri ile dağlardan ani çıkan mücahitlerin TAARUZ ATAK helikopterleri Mİ-24,Mİ-28 leri düşürdüklerini gördüm.
Birde şunu belirtmek gerekli AFGAN savaşçılar çok iyi savaşan,silah teçhizatlarına çabuk adepte olan,bulunduğu alanı çok iyi kullanabilen savaşçılar.
Tabi aslında bu SİTİNGER füzelerinin dünyada muadili başka ülkelerde yapılanları olduğu gibi SSCB ve RUSYA FEDERASYONU DEVLETİDE bu tip füzelerde çok başarılı üretimi var dünyanın bir çok ordusunda kullanılan.
Bunlar SA-7 ile başlayan SA-16 ve SA-18 NATO KOD adlandırması ile devam eden sistemlerdir.

Şimdi AFGANİSTANDA geçmişte yaşanan savaşla bugün SURİYE ve bölgelerinde olan bir çatışmada ve yahutta bir savaşta bu füzeler aynı etkiyi gösterirmi AFGANİSTANDA gösterdiği gibi göstermez niye.
Çünkü jeostratejik büyük bir farklılık var,bu füzeler diyelimki RUS HAVA kuvvetleri ve onun müttefikleri için kullanıldı muhakkaki zaman zaman etkisi olabilir ama AFGANİSTANDAKİ gibi çok etkisi olmaz ancak münferit olur.

Birde şu anda İŞİD,ELKAİDE,DAEŞ,EL NUSRA gibi islami terör örgütlerini bu noktaya getiren işte o günlerde AFGANİSTANDA,ÇEÇENİSTANDA,BOSNADA diğer çeşitli asya ve afrika coğrafyasında BATININ ve ABD yaptığı AFGANİSTAN bataklığında  mücahitlere verilen destekten türemiş TERÖR ÖRGÜTLERİDİR.
                                     

BARIŞ İÇİN ,KARDEŞLİK İÇİN YAŞASIN SAVAŞSIZ VE TERÖRSÜZ DÜNYA.
SAYGILARIMLA,

ZEKİ ARSLAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

AMERİKALI MİLLİ ÜSKÜDARLILAR ÇETESİ..

                         Sevgili takipçilerim,MERHABA….. Üsküdar,dünyaya geldiğim ilçe.1965 yılında bağlarbaşında otururken ZEYNEP ...