12 Ekim 2015 Pazartesi

CANLI BOMBALAR.

                                      

Sevgili takipçilerim acı kederli günlerden geçerken maalesef yine çok bol laf salatası her yerden havada uçuşuyor.
Arkadaşlarım yıllar içinde yaşanmış hadiseler bazen TRAJİ KOMİK dediğimiz konulara dönüşüyor.
Tabi yakın zamanda olan hadiselerin acıları, kalbimizde sıcaklığını daha fazla yer tutuyor çünkü dediğim gibi hadiseler yeni ve sıcak.
Bir yakın dostum medya dünyasından dört yıl evvel oturuyoruz dediki ağbi bana yazdığın başından geçen bombalı hadiseleri okudum,ne diyeceğimi şaşırdım ,ne diyim ZEKİ bey senin bu son 30 yıldaki hadiseler merhum kemal sunal beyin BOMBACI MÜLAYİM tiplemesini geçmiş dedi ,aramızda gülüyoruz.                 

Bu arada bugün kaybettiğimiz çok değerli tiyatro sanatçısı LEVENT KIRCA beye ALLAHTAN RAHMET dilerim mekanı cennet olsun.
                    

Şimdi bu bombacı mülayim hadisesinde merhum kemal sunal beyin efsane tiplemesi ŞABAN biliyorsunuz bir filmde ŞABANİYE,oldu bazı filminde oynayan HÜSNÜ karekteri HÜSNİYE oldu bazısındada LATİFÇİM derdi sen hadi biraz LATİFE ol derdi yani erkek delikanlı karekterini bir anda MADAMA çevirirdiki gülelim.
                                      

Nerden geldim buraya artık komedi filmlerinde olmuyor bu işler gerçek hayatta oluyor adam bakınyorsun üç gün evvel delikanlı gibi konuşuyor üç gün sonra yalan,iftira,kulaktan dolma dedikodu veyahut da günün şartlarında günü kurtaran adam olmak.
Canlı bomba hadisesi olmuş yüzlerce insan ölmüş yaralanmış çıkıyor televizyona o kadar rahatki sanki anadoluda eşşeğini bulamadığı köyü RUSYA bu bombalama hadisesinin arkasında RUSYA vardır gibi koro halinde canlı yayınlarda konuşmalar,onuda geçtim içlerinde aklı başında ŞAMİL olmuş KEMALE ermiş arkadaşlarda aynı koroda.
Hayatında lokumdan başka bir şey görmemiş bombayı görse futbol topu diye alıp evine götürecek arkadaşlar bomba uzmanı birde istihbarat uzmanı hemen failleri buluyor suçlamayı yapıyor.
Arkadaşlarıma anlatayım pek açık vermeden anlatıcam malumu her zaman söylüyorum devlet güvenliği,bir müddet evvel bir CANLI BOMBA ile karşılaştım elimde salatalık turşusu,çavdar ekmeği,jambon akşam eve gidip masayı kurucam şansımıza CANLI BOMBA çıktı karşımıza.
Neyse şimdi çok konuşanlar varya eğer o canlı bombanın gerçekten o çaresizliğini o anda gerçek anlamda çözebilseydim belki onunda  başkalarınında canını kurtarıcaktım.
                                       

Yine olmadı olan hadisenin önüne geçemedik,bunun sebebi benim kabiliyetsizliğimmmi ,yoksa ülkemizdeki koordinasyon olmayışımı yada???
Neyse olaydan sonra benim yine CANLI BOMBA ile karşılaşmamın bir hayrı var belki başka olayları önleriz ,uğraştık ,çalıştık adımız hıdır elimizden gelen budur.Arkadaşlarım size şunu söyliyeyim türkiyenin alt basamakları inanın ellerindeki imkanlarla canlarını başlarını önlerine koyup mücadele ediyorlar.
Şimdi bu kolpacı devamlı televizyonlarda boy gösteren tipler var kafasına göre yorum yapıyor herşeyin bilen arkadaşlar bir bombaya yaklaş,yanından bir mermi geçsin ben senin göreyim,hacılığını,hocalığını hikaye olur))…

Arkadaşlar her devletin olumsuz ortamlarda veyahut ta olumlu ortamlarda KANUNLARLA yazılıp çizilmemiş geleneksel tavırları ve uyguladıkları geleneksel politikaları hareket tarzları vardır.
Anlatıcam 1993 yılı sonları yada 1994 yılı başları tam kesin tarihi günü gününe hatırlayamıyorum bir komiser arkadaşımla sohbet edip çay içiyoruz acil telsiz anonsu geldi komiser arkadaş hay dedi bir çay içicez o zaman hassas bölgelere bakıyor hayırdır dedim ağbi ABD İstanbul konsolosluğunun bahçesine bomba atmışlar,oraya gidiyorum müdür beyler hepimizi istiyor,bastı gitti.
Ertesi günü geldi hayırdır dedim ağbi boş işler ortada hiçbir şey yok bahçede bir şey patlamış bir bulgu yok ama VALİLİK ten yüksek düzeyde korumanın artırılmasını istiyorlar,bunun için başvurdular.
Aramızda birbirimize baktık güldük sizde artık anlamışınızdır heralde.
Şimdi çok şuçlayan bugünlerde ŞABAN ken ŞABANİYE olan arkadaşlara anlatayım dinleyin.
1994 kasım ayı birinci ÇEÇEN savaşı çıkıcak o arifedeyiz basın ve halk bilmiyor konuyu ama tabiki gerekli kurumlar çalışıyor tüm dünyadaki.
Neyse hatırladığım yanlış olmasın 3 aralık gibi ÇEÇEN savaşı başladı baştan rusya yanlısı çeçenlerin harekatı arkadan RUSYA FEDERASYONU çatışmaya dahil oldu.

Tabi AYRILIKÇI ÇEÇENLER o dönemde TÜRKİYEDE özellikle SAĞ cephe REFAH PARTİSİ ve BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ ve MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ kadrolarından büyük destek alıyorlar.
Bu hadiseler devletin güvenlik kurumları içindeki Kafkasyalı yapılanmaların desteği ilede burdaki AYRILIKÇI ÇEÇENLER biraz fazlacana aktif operasyonel duruma geldiler.
İşte o arada ben bunları çözdüğüm için RUSYA devleti güvenlik güçlerinden bir kadim dostuma teklif ettim kendilerini ve tüm arkadaşlarını TÜRKİYE devletinin yakın koruma tahsis etmesi için.
Luzumu yok dedi sadece başkonsolosluk için yakın koruma istedik bizlere gerek yok dedi,oda protokol makamı olduğu için istedik dedi.
Gerçektende tahsis edilen korumalar on gün sonra RUSYA diplomatik yetkililerinin isteği ile geri çektirilerek koruma kalkanı kaldırıldı.
Kafama takıldı bu iş dedim amma rahatsın ne olucağı belli olurmu koruma kalkanını geniş tuturmak gerekli dedim,bak ABD kendilerini nasıl korutturuyorlar.

Bana döndü şöyle dedi ZEKİ biz RUSYA DEVLETİ ve SSCB olarak hiçbir zaman için terörizimi desteklemedik ve terörist faaliyetler kurdurup dünyada ŞEYTANA HİZMET etmedik.
Yorumu SİZLERE  bırakıyorum,gerekirse her platformdada tartışırım.
SAYGILARIMLA,

ZEKİ ARSLAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder