17 Eylül 2015 Perşembe

RUSYANIN SURİYEDEKİ KONUMU

                                     

Sevgili takipçilerim 31 ekim 2013 tarihinde SURİYE ve kaderim adlı bir yazı kaleme almışım.
Şu anda büyük kitleleri acı ve kedere gark etmiş DÜNYA daki durumun tarihsel gelişimini ve kısa bir zaman önce SURİYE ve ARAP baharı başlamadan evvel BATI istihbarat servislerinin nasıl stratejik konumlanmaları boşalttığını bu boşaltımlardan sonra çok büyük dünya üstünde OPERASYONA girdiklerini anlıyacaksınız.
                             

                               
Tabi bu yazımı okuyan beni tanıyan RUS dostlarım varsa tebessüm ediyorlardır kendim ve SURİYE içindeki uzun zaman verdiğim savaşı ve mücadeleyi,bazen yenilmek insan kaybı vererek çekilmekte maalesef insanların kaderinde var,bizim yenilgilerimizden istiyorumki sizler ders çıkartın,çünkü siz farkında değilsiniz belki son 50 yılın örtülü operasyonlar kanlı tarihini yazıyorum bunu dünyanın değişik başkentlerinde okuyan analizciler sanırım gülümseyerek bazen sinirlenerek,bazen mutlu olarak okuyordur.
Gelelim RUSYA FEDERASYONUNUN son günlerde SURİYEDEKİ varlığından rahatsız olan çeşitli TÜRKİYEDEKİ çevrelere, bunlar siyasete giricek analizler olabilir.Siyasi analizler ORTADOĞUDA çabuk değişkendir işte SURİYE ile ortak bakanlar kurulu yaparken geldiğimiz hale bakarsak,burada özellikle SOĞUK SAVAŞTAN sonra dünya dengelerinin bozulduğu ORTADOĞUDA, siyaset çok değişken olucaktır değişmeyecekleri söyleyeyim.
Arkadaşlar AMERİKA ve BATI SOĞUK SAVAŞ döneminde arap coğrafyası ve ortadoğuda sadece İSRAİL ve İRAN  gibi ülkeler ile boy gösterirken SSCB(SOVYETLER) şimdiki RUSYA FEDERASYONU LİBYA dan tutun MISIR,SURİYE,IRAK gibi ülkelerin rejim siyasetlerini ve askeri yapılanmalarını yüksek miktarda her türlü ilim,bilim,asker ve istihbarat uzmanları ile uygulamalı yerinde eğitim verip  maddi yardımda yapıyorlardı.                         

Onun için bu konuda RUSYADA haddinden fazla bu yaşam FORMATLARINI  bilen UZMAN vardır…

Tabi SOĞUK SAVAŞ döneminden sonra zayıflamış gibi olan RUSYA FEDERASYONU aslında derin bir dünya stratejik ve ekonomik siyasetine hazırlanıyordu BATIYA o günün şartlarında bu zayıflık ilizyon  olarak verilerek RUSYANIN zayıflığı çok uzun yıllar süreceği imajı bilinçli ve planlı tüm dünyaya zerk ediliyordu aslında bu sadece TAKTİK bir STRATEJİYDİ.
Şimdi RUSYA devletinin tekrar suriyede askeri varlık göstermesi gayet doğal çünkü bilindiği gibi 2000 yılından sonra RUSYA DEVLET BAŞKANI sayın VİLADİMİR PUTİN beyefendi ile RUSYA tekrar dünyada varlığını gösterdi ve bu tarihten sonra SURİYEDE iki adet deniz üstünün yapılan anlaşmalarla inşatına başlandı.
                            

Bunun sebebi çok basit açık söylenebilecek bir konu EMPERYAL bir DEVLET olan RUSYA ORTADOĞUDA ve bu coğrafyanın üstünden AKDENİZ ,AFRİKA kıtasının hakim olduğu bölgelerde siyasi ve askeri gücünü lojistik üst bölgesi olarak  kullanıp ,çok uzun yıllardır SURİYE devleti ile iyi ilişkiler götürerek müttefik olmasıdır.
Zaten SOĞUK SAVAŞLA dünyadaki stratejik bölgelerden çekilen EMPERYAL RUSYA DEVLETİNİN sonrası tüm dünyanın geldiği hali görüyorsunuz.
Suriyede askeri konulara gelirsek tabiki RUSYANIN KARADENİZ FİLOSU ve BALTIK FİLOSUNUN bir yarım ay şeklinde AKDENİZ bölgesine intikalinde SURİYEDEKİ RUS askeri deniz üstleri ve yeni yapılan askeri havalimanın RUSYA nın bölgede konuşlanmasında büyük kolaylık sağlıyacak,sanırımkide bölgedeki batının tek taraflı zalim ÖRTÜLÜ  güç kullanımı olan TERÖR örgütleri ve diğer bağımsız silahlı çatışan yapılar üstünde bir yaptırımı olucaktır.
                                  

Unutmayalımki bundan dört beş yıl evvel sayın BAŞKAN VİLADİMİR PUTİN beyefendinin gerekirse dünyadaki bir buçuk milyar Müslümanın can ve mal güvenliği ve huzurunun teminatı oluruz açıklaması çok önemlidir.
Rusyanın eskisi gibi suriye bölgesindeki hava,kara,deniz unsurlarının hepsiyle birlikte bulunması bölgedeki gelişmelerde bazı dünya için tehlikeli stratejik senaryoların önüne geçilmesinde faydası olucağı kanatındayım.

1975 yılında o zamanlar çocukken rahmetli babam hatay üstünden SURİYEYE geçti kara yolu ile LÜBNANA kadar gitti ve geri döndü .
O dönemde geldikten sonra bana anlattı neler olduğunu, babam iyi Fransızca konuştuğu için bölgede Fransız kültürü hakim olduğundan dolayı çok iyi gözlemleme yapmış bunları banada aktarmıştı.
Zaten TÜRKİYENİN bölgede Osmanlıdan kalan büyük bir yapılanması vardır şimdi o yapılanma ne durumda bilmiyorum ama o günlerde kuvvetliydi.                

1975 lübnandaki iç savaş yeni başlıyordu.Babamın anlattığı SURİYEDE büyük bir RUS varlığının askeri ve siyasi olduğu askeri danışmanların yine tüm askeri araç,gereç donanımla her yerde oldukları KIZIL YILDIZ amblemli askeri vasıtaları yollarda heryerde görebildiğini anlatmıştı.
Hatta daha sonraki yıl bir TÜRKİYEDEN ahbablığı olan RUS ordusundan general bende bir kez görmüştüm LÜBNAN da BEYRUT hava limanında yine BATILI güçlerle bir silahlı çatışmada ülkesi için ŞEHİT olmuştu.
Toprağı bol olsun bu GENERALİMİZ TÜRKİYE ve SSCB arasında çok yakın ilişkiler kurmak istemiş TÜRKİYEDE SOSYAL camia ile sıcak dostluklar ve yakın ilişkiler kurulmuş fakat sanırım MÜTTEFİKİMİZ NATO üyesi ülkeleri çok rahatsız ettiki ANKARA NON GRATE PERSONA(DİPLOMATİK İSTENMEYEN GÖREVLİ ANLAMINA GELİR) vererek bizim ülkemizden ayrılmasını istedi,diğer görevli gittiği ülke LÜBNANDA Beyrut havalimanındaki bir silahlı müsademede ülkesi için şehit düştü…
                                        
Türkiyenin bu sıkıntılı günlerinde RUSYA FEDERASYONUNUN SURİYEDE güçlü bir şekilde bulunmasının analizlerini yapmak bana değil konunun ilgililerine düşer ben sadece yaşadıklarımı,anılarımı ve ileriye dönük (future) düşünce üretiyorum.
                        
Askeri konularda yoğun bilgi yazmam isteniyor bu konuyuda beni takip eden sizlerden dostlarım istedi onun için yazdım.
Ben sadece düşüncelerimi dile getiriyorum,DEVLETLER arası ilişkileri onları yöneten devlet adamları bilir ve ilgilenir.
SAYGILARIMLA,

ZEKİ ARSLAN.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

AMERİKALI MİLLİ ÜSKÜDARLILAR ÇETESİ..

                         Sevgili takipçilerim,MERHABA….. Üsküdar,dünyaya geldiğim ilçe.1965 yılında bağlarbaşında otururken ZEYNEP ...