26 Nisan 2015 Pazar

KAPRİ de HAYAT…..

                                        

Sevgili takipçilerim hepinize yine mutlu,hayırlı,eğlenceli ve dinlenceli bir Pazar günü diliyorum.
Bunalımlı bir uluslararası hafta geçirdik ilerki zamanda sizlere bu konulardada yazıcam ama bugün sizi eğlenceli bir şeyler yazmam lazım üstümüzden kin,nefret,kötülük pasını atalım.
Arkadaşlarım 1960 lı yılların sonu yeşilköyde KAPRİ isimli bir restoran vardı deniz kenarında,rahmetli peder bu rakı ve gastronomi işlerini sevdiği için bu restoranta haftada birkaç gün ailecek götürür orda yenir içillir eğlenilirdi..Bu restorantıda içine alan ilerki haftalarda MAYMUNLAR CEHENNEMİ diye bir yazı kaleme alıcam ,o zamanda konusu geçicek.
O yıllarda şimdi toprağı bol olsun mösyö TODORİ ve mösyö KOÇO bu restorantı işletirlerdi.
Tabi 1976 dan sonra restoran el değiştirdi,mösyö koço ve todori ATİNA ya yerleştiler,çocukları şimdi orda büyük işadamı olmuşlar,o tarihten sonra bir müddet kapalı kalan restoran 1980 yılında tekrar kazım isimli  bir bey tarafından alınarak GAZİNO haline getirildi.
Kazım bey piyasada SİİRT li KAZIM olarak ismini duyurmuş bir beyefendi zaten ünlü YENİKAPI GAR GAZİNOSU ve ÇAKIL GAZİNOSU yine SİİRT li BEHZAT,NEVZAT ŞENYILDIZ kardeşlerin.
                          

Buraya nerden geldim o yıllarda GAZİNO hadisesinin çok revaçta olduğu yıllar KAPRİ GAZİNOSU da yeri ve konumu açısından güzel mekan tuttuda gazino  işte sonra müzik piyasasına yeni şöhret olarak giren 1982 yıllarında sayın HÜNER ÇOŞKUNER ve sayın MUAZZEZ ERSOY  
hanfendiler değişimli olarak KAPRİ GAZİNOSU ile CANKURTARANDAKİ gazinolar içinde sayılı o yılların as gazinolarından PEMBE KÖŞK gazinosunda çıkmaya başladılar ve müzik dünyasında artık şöhret olarak bu iki gazinoda sahne almaları ile isimleri duyuldu, sanırım yanlış hatırlamayayım ilk plaklarıda 1983 veya 1984 YILLARINDA piyasaya çıktı…   

Tabi ben çok gencim ama her gece bilumum,gazino,gece kulübü,pavyon,diskotek,meyhane vs yeri dolaşıyorum,bir muhterem em. vali ağbimiz o yıllarda beni takip ettiriyor,önüne gelen rapordan sinir basıyor,memleketinin hakkını veren delikanlı bir devlet büyüğümüzdür.
Neyse arada KAPRİ gazinosuna iniyoruz özellikle ben HÜNER ÇOŞKUNER hanfendinin sesine,okuduğu şarkılara ,fiziğine ve sahne yaşantısı ve sosyal hayattaki duruşu ile çok beğenirdim,halada çok beğendiğim nadir sanatçılardandır.

Bir çok yerde bursada istanbulda çeşitli mekanlarda canlı performans dinledim,bu PEMBE KÖŞK gazinosunun sahibi yakın bir arkadaşım oda özellikle sayın MUAZZEZ ERSOY hanfendinin  sahne hayatını çok beğendiği için uzun zaman PEMBE KÖŞK gazinosunda ASSOLİST olarak sahne almasını sağlamıştır muazzez hanımın.
Tabi bu müzik meselesi herkesin kulağına göre değişiyor,birde şimdi bunlar A kalite gazinolar o dönemde müşterisi ile senin tarz hareket tavrınla bu gazinolarda çok ağar takılman lazım pek rahat olmazsın her güne çekilmez bu mekanlar, bu hayata alışık olanlar o dönemlerde birde alt kalite bir mekanı kendine yer yapar.
                              

Bu tip mekanlarda macera olmaz,ama daha alt mekanlar sabahçıda çalıştıkları için orda macera, bilek güreşi,masa sandalye savurma  çok olur bizim dönemimizde delikanlılık sağlamdı silah işin içine zor girerdi.
Silah ancak böyle bir konum gündemde ise hazırlanılır ona göre mekanlarda yer alınırdı bizim başımıza silahlı iş gelmedi bizde bilek,kafa ve iskemle gücü konuşurdu.)))))

Birde arkadaşlar yanlış anlamayın biz bu hayatı yaşarken yasal işlerimizden kazandığımız maddi olanaklarla bu hayatı yaşardık bizim öyle gayrımeşru,gayriresmi arkadaşlarımızında benimde hiçbir işimiz olmaz,işte burda karşınızdayız….
                              

Eğlence piyasasıda bizi tanır,bize öyle yüklü miktarlarda hesap gelmez oluru delikanlılık aleminde neyse her mekanda o gelir bol bahşiş verilirdi.
Şöyle söyleyeyim bir çok arkadaşımızı bu gecelerin sonunda işkembeci yolunda şehit verdik kaybettik mekanları cennet olsun.
Daha evvel yazdım bir ŞAHAN ağbimiz vardı o kadar süratliydiki gittiğimiz işkembecilerde çorbayı yapan ustanın yanına gider rüşvet verirdiki çorbayı DAMARDAN yapsın…!!!)
Bir anımı anlatayım bitirim,yeşilköyde tren istasyonunun yanında GAR GAZİNOSU var tarihi mekandır,geç saatlere kadar program devam eder sabah yaptırır o yıllarda bize.

Bir gece bir arkadaşımız var KASTAMONU şehrimizin tanınmış bir ferdi ismi ASIM o dönemde gençlik hepimiz LOVE BOAT uz(aşığız kelimesinin şifrelisi) beraber o ararlar takılıyoruz ASIM şu andaki yengeyi seviyor ikide yetişkin çocuğu var şimdi o yıllarda uzatmalı AŞK konumu o ara bu geç saatte GAR GAZİNOSU na sardık en önde masada içiyoruz bir SOLİST kızcağız var sahne ismi TUNAY YILDIZ oda bizle yaşıt güzel alımlı uzun boylu uzun şaçlı bir kızcağız artık oda bizi tanıyor müesseseye gidip 
                              


gelmemizden bize özel alaka gösteriyor sahnede,bir gece ASIM dedim çok namuslu kız bu ya ,ASIM hadi git o…. teki işte  Manyakmısın nesin dedi.
Tabi ben bozuldum ASIM bak doğru konuş ayıp ediyorsun tanımadığın insan hakkında niye böyle kötü yorum yapıyorsun,ZEKİ dedi sen harbi manyaksın elin üvertür şarkıcı karısını iyi aile kızı yaptınya başımıza,işte o anda münakaşanın dozu arttı sen kıza nasıl kötü kız dersin diye  ASIMLA yumruk yumruğa bir girelim birbirimize tabi gazino sakinleri ayırıyor ama gazino dağaldı gazino sahipleri önce bizi bir ayırdılar masaları sonra bir yarım saat sonra barıştırdılar mekandan ASIMLA beraber çıktık.
Ama sonra arkamızdan duydum gazinocu arkadaşlar gülüp yok böyle bir şey ağbi deyip kahkaha atıyorlarmış.
                             

En gırgırı ertesi günü ASIM çocukların yanına gitmiş baştada ŞAHAN ağbiye diyormuşki ağbi bu harbi manyak dün gece gazinoda üvertür kıza laf söyledim diye bana daldı diyormuş,gittim akşam çocukların yanına hepsi takılıyor,baba hayırlı uğurlu olsun, diyorum terbiyesizlik yapmayın …..
                                  

Hepinize hayırlı pazarlar.
SAYGILARIMLA,

ZEKİ ARSLAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

AMERİKALI MİLLİ ÜSKÜDARLILAR ÇETESİ..

                         Sevgili takipçilerim,MERHABA….. Üsküdar,dünyaya geldiğim ilçe.1965 yılında bağlarbaşında otururken ZEYNEP ...