1 Mart 2015 Pazar

HABERCİ

                                    

Sevgili takipçilerim hayırlı pazarlar diler bu hafta kültür ve sanatın bir bölümünün başlangıcı olan POSTA cılık HABER cilik ve bunla ilgili PUL merakı batıdaki ismi ile filatelizim  ile  çocukken pul toplama ile ilgili merakımı ve o günlerden bugünlere bazı yaşanmış maceraları kısa kısa anlatıcam.
Amerika niye son yüzyılda büyük bir devlet olarak DÜNYA tarihinde yer alıyor,bir çok nedenden bence en önemlilerinden biri pisikolojik harp ve onla ilgili tüm konuları dünyada en iyi yapan ülke olduğu için.
Bunun baş faktörlerinden biride HOLLYWOOD, evet amerikanın dünya üzerindeki bence en büyük SİLAH sanayi.
                                  

Çünkü hollwood yapımı filmler gerçekleri AMERİKA çıkarları için en iyi şekilde görsel olarak beyinlerimize işleyen bir büyük dev SANAYİ.
Çünkü konuları işlerken çok ciddi anlamda gerçekleri kendi menfaatlerine göre çarptırsa bile bunu çok iyi doğrularla ve yaşanmışlıklarla içini doldurarak önümüze yıllarca getirdi.
Bir RUS dostumla 1990 ların başında SSCB(SOVYETLER BİRLİĞİ) yıkıldığında sohbet ederken votka içiyoruz espiri olsun diye şöyle dedim YOLDAŞ eğer IVAN DRAGO ROCKY BİLBOA yı son final maçında dövseydi ve ABD(AMERİKAN) başkanı tüm maçın yapıldığı stadyumda ayağa kalkıp SOVYET MİLLİ marşı ile IVAN DRAGO yu alkışlasaydı SSCB yıkılmazdı,bana güldü tabi bir yerde bu bir fantezi olsada gerçek payı büyük,tüm içerik olarak.
                                           

Bu konuda bugün başlık attığım HABERCİ İngilizce adı(POST MAN) yani postacı olan, oyuncu  KEVIN COSTNER ın   oynadığı bu başlıkla filmin AMERİKANIN büyük bir dünya savaşında yıkıldıktan sonra bir gezginin bulduğu POSTACI kıyafeti ile Amerika içinde yeniden eski sistem olan atlı ulak sistemi ile posta teşkilatı kurarak Amerika devleti içindeki insanların haberleşmesini sağlayıp yeniden AMERİKA devletinin kuruluşunu anlatan bir hikaye.
                              

Tabi bu beni ilgilendiren bir konu olduğu için bu konuda biraz bilgimde vardır,ailemden bazı kimseler OSMANLI İMPARATORLUĞU döneminde atlı ulak dediğimiz o dönemdeki adı TATAR POSTASI olan devletin bir memuriyeti olan işle ilgililer.
Ninelerimiz vardı anlatırlardı AT lara giydirilen özel taşıma posta kutularını antika olarak saklandığını fakat daha sonraları MİLLİ MÜCADELE ve sonrasındaki yıllardaki yer değiştirmelerden dolayı bu yadigarlara sahip çıkamadıklarını.

Atlı postadan sonra gelen önemli muhabere aracı telgraf ama tüm dünyada görsel ve sanatsal tarih taşıyan POSTA ve HATIRA pulları ile yapılan haberleşme günümüzde artık çok azalsada yine hatıra pulları zaman zaman postada kullanılmakta.
Tabi posta ve hatıra pulları bunun yanında bu işin bir sanatsal ve onla birlikte bir maddi kıymet yanını getirmiş ve tüm dünyada bu bir hoby ve ticaret alanına dönüşmüştür.
                                   

Bende çocukken kırtasiyelerden ve mektup üstlerinden topladığım PULLAR ile pulculuğa başladım merak sardım.
Rahmetli babam baktıki meraklıyım gel dedi seni TÜRK PULCULUĞUNUN babası ALİ NUSRET PULHAN beye götüreyim tanıştırayım dedi,bir cumartesi babamla eski ahbabı olan ALİ NUSRET PULHAN beyin beyoğlundaki  pul(filateli mekezine gittik).
O yıllarda sonradan ikiside rahmetlik olan eşi ile birlikte çalışıyorlardı ALİ NUSRET PULHAN beyin artık yaşlanmış dönemiydi.
PULHAN soyadını ATATÜRKÜN soyadı kanunu ile o yılların devlet büyüklerinin önermesi ile almıştır.
ALİ NUSRET PULHAN beyin maceralı hayatını şimdi elektronik ansiklopedilerden hemen öğrenebilirsiniz.
                                        

Bana PUL toplama ile ilgili materyelleri ve yüz adetlik bir konulu (TEMATİK) pulları hediye ederek pul toplamaya başlamama yardımcı oldu birde başımı okşamıştı unutmam.
                                         

Bu arada POSTACILIK dedikmi özellikle İSTANBULDA SİRKECİ ve GALATASARAY postaneleri MİLLİ MÜCADELE esnasında istanbulda TEŞKİLATI MAHSUSANIN MİLLİCİ  bir kısmının  Anadolu ile temasını sağlamış milli mücadelenin önemli tarihi karargahlarındandır.
                       
                                   
O yıllarda babamın bürokratik gücü ile o postaneleri ve onların çalışanlarını ve posta müdürlerini tanıdım oralardanda pul alarak alışveriş yaptım,yeni çıkan pulları buralardan takip ettim.
Kurtlar vadisi dizisinde POLAT ALEMDAR karekterinin filmdeki derin devlet yöneticisi DOĞU EŞREFOĞLU ile karşılaştığı ilk sahne yeri SİRKECİ postanesinde çekilmiştir.
Gerçek hayatta tarihi misyonu olan merhum MİT müsteşarı FUAT DOĞU paşa pulculuğu ve pulları tanıyan bir isimdir bu onu canlandırmada EŞREFOĞLU soyadını koymalarınında film senaristleri tarafından konuların gerçek isimlerle ilgisi vardır.
                                      
Bu kadarını söyleyeyim gerisi gizli kalması gerekli konulardır.
Posta tarihi ve pulculuk(filatelizim) ile bir kaç anımı anlatayım ve Pazar günümüzü kapatayım.
Türk sinemasının önemli bir JÖN karakteri olan allah uzun ömür versin kendisi dimdik ayakta hayatta, çok kibar nazik bir insan olan İZZET GÜNAY beyefendi,o yıllarda gittiğim pulculuk kulüplerine ve pul satan mağazalara geliyor ,bende bazen karşılaşıyorum merak ettim ne kolleksiyonu yapıyor diye OSMANLI DEVLETİ pullarını bitirmiş CUMHURİYET pullarınıda tamamlamış hemde 4 lü blok halinde çok nadir bir olaydır damgasız (neuf) 4 lü block CUMHURİYET pulları o 
                                         

             
yıllarda,çocuğum tabi ELHAMRA SİNEMASI üstünde beyoğlunda İSTANBUL filetelistler kulübü var Pazar günleri müzayede olur,yıl 1981 hiç
 unutmam DENİZ KUVVETLERİNE ANIT TEPE gemisinin katıldığı günler amerikadan seyir halinde Çanakkale boğazından törenle geçiş yaparak gelmiş,kulüpte gazetede onu okuyordum,sayın İZZET GÜNAY bey geldi merakımdan sordum nasıl pulculuğu devam ettirecek çünkü tüm kolleksiyonlarını bitirmiş OSMANLI ve CUMHURİYET yabancı bir ülkeyemi başlıycak diye sordum ,başımı sevdi evlat dedi,artık pulculuğa ara verip hatta pullarımı devredip ANTİKAYA başlıyacam o konu dahada geniş bir konu dedi,aradan 34 yıl geçti hakikaten sayın GÜNAY ın  ne kadar stratejik bir öngörüsü olduğunu anladım bu öngörüyü bir pulcu beyefendide yaptı ANKARALI o dönemde hakikaten öngörülerini tebrik etmek gerekli çünkü gelişen teknolojide PUL ve FİLATELİZİM çok geri kaldı ilerki yıllarda önemini tekrar koruycağını biliyorum fakat bu 30 yıl büyük gerilemeye girdi…
                                       
Arkadaşlar bu konularda anım çok ilerki zamanda yazarım,şimdi bunun komedi tarafını vereyim,tabi gençlikte serde yiğitlik var SEMPTE biraz sinirliyim sağa sola posta koyuyorum,kulakları çınlasın çok espirili bir ARAP HALUK ağbimiz var sempt lokalinde demişki yav bu bizim ZEKİ de gazı aldı gidiyor kim ulan bunu pulculuğa başlattı gelene gidene POSTA koyuyor başımıza POSTACI kesildi,diye espiri yapıyormuş tabi tüm 
                              

                                                                                                                      semptte GIRGIR yapıyorlar gidiyorum,arkadaşlar kafeteryada ona yapıştır,buna yapıştır ZEKİ kıza demişin geçen görmüşler PUL defterin elinde gel pullarımı göstericem diye götürüyormuşsun))))!
Hepinize iyi pazarlar.
SAYGILARIMLA

ZEKİ ARSLAN
                                 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder