24 Şubat 2015 Salı

ŞAH FIRAT STRATEJİK SAVUNMA

                                    

Sevgili takipçilerim 1 ekim 2013 tarihinde düşünce atölyesi isimli bir internet haber sitesine TÜRK HAVA SAVUNMA KONSEPTİ- ÇİN başlıklı savunma sanayimizin üstünde uzun yıllardır uğraştığı HAVA SAVUNMA FÜZE tedariki çalışmasının ve ÇİN savunma sanayinin ihaleyi kazanmasının sebeblerini ve  FÜZE HAVA SAVUNMA tarihçemiz hakkında kısa bilgilendirme yaptım.
Bugün 2015 tarihi ile yine şahsımın öngörüleri TÜRKİYENİN aldığı son kararlarla tekrar doğru bilgi niteliğinde oldu yazımın en altında bu yazıyı sizlerin okuması için sunum yapıcam.
Gelelim ideolojisiz askeri  ve siyasi stratejik olarak geçtiğimiz günlerde TÜRKİYENİN SURİYEDEKİ eski anlaşmalarla kendi toprağı olarak bulundurduğu SÜLEYMAN ŞAH türbesinin askeri bir operasyonel çalışma ile geri bölge güvenlikli alana intikalinin yapılmasına.
Tabi kamuoyunda bu bir mağlubiyet geri çekilme(ricat )gibi gösterilsede bu sunumlar iyi niyetli değil,TÜRKİYE içinde çıkartılacak bir kaos iç çatışma hadiselerinin fitilleyici ateşi olarak hazırlık yapılması.
Arkadaşlarım başka ülkelerin içinde bulundurduğumuz tüm dünya ülkeleri için geçerli,elçilik,konsolosluk,maslahatgüzarlık,dini ve temsili bölgeler  o ülkenin alan koruması altındadır ilgili ülkeler için personelde dahil.
Şu anda filli olarak SURİYEDE çok parçalı bölünmüşlük ve ülke bütünlüğünün tek bir parça halinde korunamaması söz konusu çarpışan bir çok çeşitli ideolojik gurup var.
Bunların büyük çoğunluğuda TÜRKİYEYE hasmane düşman tutum içinde olan guruplar.
Sanırımki uzun bir müddettir TSK ve MİT kaynaklarına İŞİD adlı terör gurubunun bir saldırısı olacak istihbari bilgileri ulaşmaktaydı veyahutta türkiyeye hasmane tutum içinde olan DIŞ devletlerin istihbarat servisleri TÜRKİYE içinde kullandıkları taşoron gurublarla bu tip bir saldırıyı düzenletip herhangi bir durumda TÜRKİYEYİ SURİYE ve diğer bölgelerde büyük bir savaş batağına sokmak için bu KUTSAL TÜRBEYE yapılacak bir saldırı ile oyunun içine sokacaklar,yada direk İŞİD gibi terör organizasyonları ile zaten bunlarıda arkasında küresel güçler var KUTSAL TÜRBEMİZE saldırarak KORUMA TAKIMIMIZI askerlerimizi şehit edip kutsal emanetlerimizi yok edip kutsal OSMANLININ kurucu büyüklerinin meftalarını harap edip bayrağımızı yere düşürüp TÜRKİYEYİ içerde ve tüm dünyada küçük düşüreceklerdi.
Arkadaşlarım inanın bilmediğiniz suyun altında çok büyük hadiseler var,devletin AKİL vatansever olan personeli canla başla ülkenin kaos ortamına girmemesi için çalışıyor,muhakkaki içimizdede bu ülkeye ihanet edenler var,bunlarda hep olucak maalesef 2000 yıl evvelde vardı şimdide var onun için dışardan gördüğünüz gibi değil kaleye yüz şut çekiliyorsa 96 tanesi kaleci tarafından tutuluyor maalesef 4 tanesi gol olunca vatandaş olarak haberiniz oluyor.
Kısacası bu geri bölgeye askeri intikal ve yine suriye sınırları içinde GÜVENLİ BÖLGEDE kutsal meftalarımızın ebedi istirahatlerini güvenli sağlamak yenilgi değil,KUTSALIMIZI İTE,UĞURSUZA,ÇAKALA heba ettirmemektir.
Yine bu operasyonda benim branşım olan FOTO FİLM uzmanı astsubay kardeşimize ALLAHTAN RAHMET zaten herşehitin kutsalı olan CENNET MEKANINDA ebedi istirahatinde rahat uyumasını ALLAHTAN dileriz.
Burda yine KIBRIS harekatı esnasında BEŞPARMAK dağlarında harekat gününden evvel ROLE hattımızı  RUM MİLLİ MUHAFIZ ORDUSUNUN ele geçirmesine müsaade etmemek için kendisi ile birlikte mevzisini havaya uçuran şehit ast.subayımız BAYRAM GÜMÜŞÜ şerefle yad ederim.Şehitimizde yine aynı branş uzmanlığı olan HABER MERKEZ bölüğündendi.
Askeri ve siyasi stratejik konular askerde G-3 piyade tüfeğinden başka bir şey görmemiş insanların ideolojik çatışma çıkartabileceği konular değil bunlar hassas bilgi birikim ve deneyim isteyen ve ideolojilerden başka güçlerin etkisinden uzak olan insanların yapabileceği analizler ve yorumlardır.
SAYGILARIMLA,
ZEKİ ARSLAN.


                                                              
SUNUM:TÜRK HAVA KONSEPTİ&ÇİN 1. EKİM 2013
TÜRK HAVA SAVUNMA KONSEPTİ & ÇİN
01.EKİM.2013
ZEKİ ARSLAN
smerch65@gmail.com
                                     

Sevgili okuyucular son günlerde Savunma sanayimizde UZUN MENZİLLİ HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ ihalesini ÇİN savunma ve havacılık firmasının kazanması ülkemizde ve dünyada çeşitli değişik siyasi ve askeri yorumları ve tepkileri aynı zamanda da bir kısım gurupları sevindirici düşüncelere yol açtı. Kamuoyunun da ilgisi yüksek seviyede oldu çünkü NATO ülkesi ABD ve İTALYAN şirketleri devre dışı kaldı ve bu konuda iddialı olan RUSYA FEDERASYONU da umduğunu alamadı.
Öncelikle isterseniz bugüne gelmeden önce TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ FÜZE SİSTEMLERİNİN yakın tarihine bir bakalım;
                                    

1960 ihtilalinden hemen sonra, ABD NATO yardımları çerçevesinde, dönemin güçlü ve nitelikli hava savunma sistemi NICE HERCULES ve NIKE HONEST uzun ve kısa menzilli hava savunma birliklerini ülkemizde HAVA KUVVETLERİMİZE kurdurur. Bu yapılar o yıllarda dünya standartlarında hava savunma sistemleri. Fakat bu sistemler kurulduktan sonra yaklaşık olarak 2003 yılına kadar TÜRKİYE hava savunma sistemlerinde üvey evlat muamelesi görüyor. Yine ikili anlaşmalar neticesinde ABD den ORTA MENZİLLİ HAWK hava savunma sistemleri 2003 yılı itibari ile hava kuvvetleri birliklerinde hava savunmasında göreve başlıyor.
                            


Tabii 1. Körfez krizi esnasında ülkemizde konuşlandırılan ABD hava kuvvetlerince PATRİOT PAC-1 hava savunma sistemlerinin balistik füzelere karşı belirli bir seviyedeki başarısını görünce, TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ bu sistemleri ABD devletinden çok ısrarlı istese de nedense müttefikimiz ABD bize bu konuda yardımcı olmuyor. Hatta ABD 1994 yılında komşumuz Yunanistan’a bunların satışını gerçekleştiriyor ama bize maalesef vermiyor.
Aslında tüm dünya biliyor ki RUSYA FEDERASYONU HAVA SAVUNMA FÜZELERİ konusunda tüm rakiplerinin en iyisi, hatta rivayettir ki 1995 yılından sonra üretilen PATRIOT PAC-2 İSRAİL ARROW füzelerin alt yapısında hep RUS S-300 füzelerinin taklit edilmesi, teknolojik olarak var olan uzun araştırmalar ve münazaralarla da bu durumun gerçekliği konunun uzmanlarınca da ifade edilen gerçekler…
                             

Tabi Türkiye’ye geldiğimizde, ülkemiz bu sistemlere ihtiyaç duyduğundan dolayı 1996 yılından itibaren arayış içine girilmiş. Bu arada 1998 yılında ÇİN HALK CUMHURİYETİ ile 107 mm, 122 mm ve 300 mm çok namlulu roket sistemleri ve taktik bazı karadan karaya füze sistemleri konusunda da çalışmaya başlanılmış ve özellikle de SSM ile ROKETSAN bu tarihlerden sonra füze teknolojileri ile ilgili tüm sistemlerde bir ARGE çalışmasına girmişler ve bu konularda yerli üretime önem vermişler.

1999 yılında çok enteresan bir şekilde APO operasyonundan 1 ay evvel, Yunanistan ile çok münakaşalar olsa da GÜNEY KIBRIS için alınan S-300’ler Kıbrıs Rum kesimine gitmeyip GİRİT’e konuşlanır. Rum kesimi de daha sonra yine RUSYADAN TOR-M1 SİSTEMİNİ alarak aslında hava kuvvetlerimizin kapasitesini Akdeniz ve Ege koridorunda ciddi anlamda kıskaca alacak bir hava savunma sistemi ağına sokar. Ülkemiz bu arada hala uluslararası alanda hava savunma sistemi tedariki ile uğraşmaktadır.
Sonuç itibari ile 20 yıla yakın bir zamanda hava savunma ihalesini bugünlerde tamamlamamız 1998 yılında ÇİN HALK CUMHURİYETİ ile bu konularda işbirliğine gitmemizin çok büyük katkısı olmuş ve hava savunmamızı ÇİN yetkilileri ile milli bir konsepte, yüksek milli teknolojik çalışmalarla ortak üretecek olmamızda tercihin bu yönde olmasının da büyük etkisi vardır.
                               

Şunu buradan açık ve seçik olarak söylemekte fayda var; FD-2000 HAVA SAVUNMA füzeleri ve diğer Çin hava, deniz, kara füze teknolojik alt yapısı, eski SOVYET bugünkü RUSYA FEDERASYONU silah ve savunma teknolojilerinin bir alt yapısıdır. Ne var ki RUS S-300 VE S-400 füze sistemlerinin daha eski bir modeli olan FD-2000’ü tercih etmeleri, bizim milli mühendislik çalışmalarımızla bu füzelerin daha ileri boyutlara kazandırılacak olmasındandır.
                               

Rusya federasyonunun çok iyi niyetle ortak üretim yapılmasını teklif etmesi ve bunun bir türlü kabul görmemesi, hala Türk derin yapısında RUSYA’ya bir mesafe koymak ve ABD sisteminin tercih edilmemesi, sistemin zayıf olması ve milli projelere geliştirme konularına elverişsiz olmasından dolayıdır.
Tabi konu SAVUNMA SANAYİ olunca, hem dünyada, hem ülkemizde konunun kozmik ve gizli bir takım tarafları olduğu için, sizlere ve özellikle de yalnızca basından bilgi ve malumat alan vatandaşlarımıza bu kadar bilgi verebiliyoruz. Doğru malumat olarak, ÇİN HALK CUMHURİYETİ ile ortak çalışmamız yurt savunması için hayırlı olmasını dileriz.
                           

SAYGILARIMLA,

ZEKİ ARSLAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder