13 Nisan 2014 Pazar

KARADENİZ(BLACK SEA FORCE)

  

Sevgili arkadaşlarım bu ülkede çok önemli işler var bunlardan biride KARADENİZ,çok önemli jeostratejik bir iç deniz, bir çok ülke ile bu deniz sınırı  ile birlikte komşuyuz bizim için hayati önemi olan bir konu,BOĞAZLARLA birlikte.
Dün RUSYA FEDERASYONU BÜYÜKELÇİSİ ile bu konuda dış işleri bakanlığımızda bir dizi görüşme yapılmış malumu basına yansıdı.
Tabi SSCB(SOVYETLER BİRLİĞİ) bitimi ile KARADENİZİN büyük bir parçası ayrılan UKRAYNA devletinde kaldı daha dar ve uç bölgede RUSYA FEDERASYONUNDA kaldı bu doğu karadenizde baş liman NOVROSSİK olmak üzere,fakat RUSYA federasyonu Ukrayna ile KIRIM üstünde özellikle DENİZ KUVVETLERİ karargahı olan SİVASTAPOL limanı ve yakınındaki diğer küçük üstler için 1994 çok ciddi ve kararlı UKRAYNA devleti ile müzakereler yaparak süresiz ve koşulsuz bu üstlerin kullanım haklarını ukraynadan anlaşmalarla aldı…..
İşte o yıllarda RUS ve TÜRK hükümetlerinin önderliğinde ticari olarak kurulan KARADENİZ EKONOMİK işbirliği yanısıra KADENİZE KIYISI OLAN ÜLKELER DENİZ KUVVETLERİ olarak yeni bir ortak güç oluşturuldu.Bunda başı çeken RUSYA,UKRAYNA,BULGARİSTAN,ROMANYA,GÜRCİSTAN ve TÜRKİYE…
İşte o yıllardan bugüne gelişerek bu ASKERİ işbirliği anlaşması güçlenerek bugüne geldi.Özellikle çok eleştiri alan 28 şubat dönemi ve sayın MESUT YILMAZ hükümeti zamanlamasında bu konuda çok büyük destek gördü bu anlaşma ile bu ülkelerle birliktelik.
Daha sonra bundan nedense rahatsızlık duyan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ bir dönem bu güce girmek ve deniz gücü anlaşmasına üye olmak istediysede RUSYA FEDERASYONU ve TÜRKİYENİN karşı çıkması ve güce dahil edilmemesi konusunda tavır konuldu.
BLACK SEA FORCE(KARADENİZ DENİZ GÜCÜ) her yıl belirlenen dönemlerde deniz kuvvetleri görev gücü olarak tatbikatlar yaparlar belirlenen müşterek zamanlarda bu tatbikatlara SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIKLARIDA dahil olur tüm ülke güçlerinin sahil güvenlik komutanlıkları ile çeşitli arama kurtarma tatbikatları icra edilir…..!
Son KIRIMIN RUSYA FEDERASYONUNA bağlanması ile artık KARADENİZ GÖREV GÜCÜ haritasında RUSYANIN harita üstünde görüntüsü farklılaştı ilerki yıllarda bu günlerin önemi dahada iyi anlaşılacak.
RUSYA için KARADENİZ önemli olduğu gibi BOĞAZLAR konusuda bir o kadar hayati bir öneme sahiptir,bunun maceraları tarih boyunca siyasi anlamada devam etti hep edicektirde…..!
Size bir anımı fazla açmadan anlatimki yer ve mekanlar ve ayrıntısı kitabıma kalsın,1997 yılında deniz kuvvetlerimizin bu görev gücü ile ilgili bir seyahatleri var RUSYA federasyonuna,o aralar bende bu konularda çalışıyorum bir problem olmuş gidicek heyete rusya fedrasyonu konsolosluğundan sorun çıkartmışlar iki üç gün oyalamışlar ben gittim hallettim sorunu.
Tabi görevli mihmamdar astsubay ve subay arkadaşa dedim arkadaşlar RUS gemisini sizin komodor niye görev dışı bıraktı anlamadılar şaşkın şaşkın bana bakıyorlar siz RUSYA FEDERASYONU gemisini tatbikat dışı bırakırsanız burdada beklersiniz,tabi olaya onlar vakıf olmadıkları için o günlerde bilmiyorlar ben konuyu izah edince anladılar ve güldüler.
Konu şuydu 1997 yılındaki KARADENİZ DENİZ GÖREV GÜCÜ tatbikatına katılan RUSYA FEDERASYONUNA bağlı KILDIN sınıfı FIRKATEYN komutanı gemisine dağılan SOVYETLER BİRLİĞİ bayrağını çekerek katılıyor,ortak görev gücü filosuna KOMUTA eden TÜRK KOMODOR defatle gemi komutanını uyardığı halde SOVYET bayrağını indirip RUSYA FEDERASYONU bayrağını çekmesi için, fakat RUS gemi komutanı buna aksi cevap veriyor ve bu yüzden bizim KOMODOR emri ile RUS gemisi tatbikattan çıkartılıyor,RUS gemi komutanıda süratle gemisini NOVROSİSKİ limanına çekiyor,bu hadisenin macerası çokta ben derinini sevgili İRİNA gelsin ona yazdırıcam…..?
Herkese hatırlı bol güneşli bir Pazar günü dilerim….
SAYGILARIMLA,

ZEKİ ARSLAN….

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder