16 Mart 2014 Pazar

MİT İHALE YASASI……..

   

Sevgili takipçilerim bu Pazar sizlere günün konusu olan bakanlar kurulunda kabul gören resmi gazeteden geçen yeni MİT ihale yasasının doğru bir konuya yaklaşım olduğunu söyleyebilirim.
Özellikle MİT müsteşarının ihalelerde tek yetkili olarak insiyatif kullanması ve ihalede alımların yeri gelirse sorgusuz sualsiz beş katına kadar daha yüksek fiat ödeme yetkisi alması çok bu konularda suiistimalleri ve çelişkili ilşkilerin önünü kapatan MİT kurumu için yararlı bir kararname.
Niyesine gelelim MİT gerekli haberleşme ve teknik elektronik istihbarat yapabilmek için özellikle yurtdışı ve yurtiçi firmalardan alımlar yapıyor,bu alımlarda gerçekçi günün şartlarına haiz yetkiler olmadığı için kurum içindeki üst yöneticiler salla parti bu işleri yapıyorlar,sebebinide yüksek gizlilik gösteriyorlar ama sonra dışardan kurumun içine uzanan sakıncalı büyüklü küçüklü ilşkiler doğuyor,bunlardan yabancı gizli servislerden tutunda mafyaya kadar gelen çarpık bir hiyerarşi zaman zaman oluyordu.
Sizlere şöyle söyliyeyim semptimizin PLAKÇISININ bile çok eski zamanda oldu bu hadise MİT kurumundan bu görevlerle ilgili kişilerle girdiği dinleme cihazı tedariki skandalında kamuoyunun duymadığı bazı olumsuzluklar olmuştur,gülüyorum..!
Yine çocukluk arkadaşlarımdan bir GÜMRÜKÇÜLÜK konusunda uzman bir arkadaşı yine KURUMDAN bu işlerle ilgili dinleme cihazlarını yurt dışından ülkeye sokmuş sonra çıkan skandal zincirinde SUSURLUK dinleme cihazları diye o yıllarda kamuoyuna yansımış,ve ismi geçen ortaklarından bir sonra şaibeli bir kazada rahmete kavuşmuştur.
Özellikle ÖZAL iktidarı döneminde çıkıp yoğunlaşan sonrası GÜVENLİK ARAÇ ve GEREÇLERİ tedarik eden dış ticaret şirketlerinin arkasına özellikle bazı büyük devletlerin gizli servisleri girerek kurdukları SOFİSTİKE ilşkilerle bugünlerde çok rahatsızlığı duyulan yasa dışı dinleme,gözetleme,kayda alma gibi faaliyetleri yapmışlar bu şirketlerden bazıları PARAVAN olarak yabancı devletlerce kullanılmıştır….
MİT en yoğun alım yaptığı ve para harcadığı konu tamamen ELEKTRONİK ,TEKNİK İSTİHBARAT yapmak için cihaz temini ve bakımıdır.MİT kurumunda bu işkiler ağı maddiyata YÜKSEK bağlı olduğu için hadisenin gizliliğinden dolayıda basit istismar edilmesi olayı vardır,maalesef.
Konunun siyasi yanıda bundan sonra hükümetlerce fazlaca bu tip alımlarda siyasi baskı kullanılması söz konusu olamaz MİT müsteşarının kararları ile konu kısa ve sorunsuz prtatik çözülür ihalelerdeki bedel miktarını MÜSTEŞARIN beş kat artırma yetkisi ve ihaleyi istediğine verme yetkisi bir çok teknik sıkıntının önünü kapatır,belki MÜSTEŞARI şaibe altına alabilecek bir konuda olsada konu GİZLİLİK ve İSTİHBARAT olduğu için sorun bu KURUMDA olmaz,gibi geliyor….
İYİ PAZARLAR….

ZEKİ ARSLAN…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder